Když musí materialismus stranou

8. prosince 2013 v 18:12 | Chilaili |  Žiju
Advent. Advent. Lidé nakupují kýčovité kraviny, stylizují se do angloamerického pojetí Vánoc, pečou hromadu cukroví, kterou stejně po Novém roce sežere pes, a dokupují ještě na poslední chvíli další dárky. A možná bych tohle vše dělala taky - jako o pár let dřív. Ale poslední dobou to prostě nejde a náš životní standard hrubě klesl. A já jsem zato možná i ráda.
Letos byl těžký rok, mamce dost radikálně snížili plat (a to navíc pracuje ve školství), takže akorát jakž takž vycházíme od výplaty k výplatě. A ještě všechny tyhle kravoviny okolo... Víte, když jste na dně a máte pocit nicotnosti a pak se najednou zastavíte a přestanete obviňovat všechno kolem sebe, dost věcí si uvědomíte. Na to, jak jsem se celý rok - možná déle - cítila mizerně, došlo k výraznému zlepšení, když jsem si to vše uvědomila.
Materialismus. Člověk lpí na hmotných věcech. Ale když víte, že pod stromečkem najdete pár maličkostí, vážně to odstrčíte do pozadí a na adventu a Vánocích si budete užívat spíše atmosféry, přátel a rodiny. Takže nakonec by se dalo říci, že mi byl dán takový malý Vánoční zázrak v podobě toho všeho, co nás letos potkalo.
Kdybych byla věřící, měla bych na to odůvodnění docela fantastické povahy, ale jelikož nejsem, spokojím se s tím, že se vše dělo ve jménu Drdova Vyššího principu. Ale i tak za to poděkuju. Materiální hodnoty jsou sice důležité, ale ty nejlepší věci jsou prostě zadarmo. A to už nezapomenu.

Letos budou nejspíš moje nejlepší Vánoce.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Janča Janča | 8. prosince 2013 v 19:00 | Reagovat

Nejdřív jsem si myslela, že budeš odpůrcem těhle zvyklostí a nechtělo se mi to moc číst, ale pak jsem si říkala, že když už jsem tady, tak si to přečtu celé a na konci jsem zjistila, že je to opravdu krásně napsané! :)

2 Johanz Johanz | E-mail | Web | 10. prosince 2013 v 13:49 | Reagovat

Výborně...dávno jsem opustil to  vyhledávaní něčeho co druhému udělá radost. Podstatou je, že ten druhý to chce a tak radost udělá i jen vzájemná přítomnost. Ostatně pracovat na sobě a své spokojenosti na vyrovnané chemii mozku je to nejdůležitější....Chodím rád do nákupních center a stačí mi když ulovím nějaký maličkost nejlépe FOTOGRAFII...Hezké vánoce beze stresu...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama